Super League: Με αέρα 6 βαθμών ο Ολυμπιακός μετά το 2-3 επί της ΑΕΚ και τη γκέλα του ΠΑΟΚ

Σε ένα χορταστικό ντέρμπι στο «γεμάτο» Ολυμπιακό Στάδιο, ο Ολυμπιακός έφυγε με μια νίκη θριάμβου και φυσικά άκρως σημαντική στην οικονομία του πρωταθλήματος. Ειδικά αφού συνδυάστηκε και με την γκέλα του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, που πλέον δίνει ξεκάθαρο βαθμολογικό προβάδισμα στους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός με δύο τέρματα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και μια γκολάρα από τον Αγκιμπού Καμαρά, επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Superleague και αύξησε στους 6 βαθμούς τη διαφορά από τους Κιτρινόμαυρους.

Οι Κιτρινόμαυροι πέτυχαν δύο γκολ με τον Αραούχο (15’, 79’), αλλά στο τέλος υποκλίθηκαν στους πρωταθλητές, που είδαν τη διαφορά από τους διώκτες τους να… εκτοξεύεται. Με τη νίκη στο ΟΑΚΑ και την ήττα του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς βρίσκεται στο +6 από την ΑΕΚ και στο +7 από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Οι Πειραιώτες πήραν αυτό που ήθελαν στο ΟΑΚΑ και πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο κρίσιμο ευρωπαϊκό παιχνίδι που ακολουθεί με την Φενερμπαχτσέ στο Φάληρο, για τους ομίλους του Europa League, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν τον Βόλο στο Καραϊσκάκη. Η ΑΕΚ από την άλλη παίζει εκτός έδρας με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Γκολάρα ο Αγκιμπού

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, με τους Πειραιώτες να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, με την γκολάρα του Αγκιμπού. Ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι Ερυθρόλευκοι, η μπάλα έφτασε στον Αφρικανό μεσοεπιθετικό, αυτός χωρίς να το σκεφτεί έκανε το βολ πλανέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα του Στάνκοβιτς για το 1-0.

Ισοφάρισε ο Αραούχο

Τρία λεπτά αργότερα, η Ενωση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Αραούχο. Ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Βατσλίκ έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης, ο Αραούχο πετάχτηκε μπροστά από τον Τσέχο τερματοφύλακα και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι.

1-2 με Ελ Αραμπί!

Στο 34’ ο Ολυμπιακός με υποδειγματική αντεπίθεση έκανε το 2-1 με τον Ελ Αραμπί. Ο Λαλά έκανε τρομερή μπαλιά στον Μαροκινό επιθετικό, αυτός απέφυγε τον Μισελέν που έπεσε στα πόδια του και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς.

Ελ Αραμπί και 1-3!

Στο 68’ ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη να παίρνει τη θέση του Ονιεκούρου και δύο λεπτά αργότερα οι Ερυθρόλευκοι έκαναν το 3-1 με τον Ελ Αραμπί.  Ο Μαροκινός έκλεψε την μπάλα μετά το λάθος γύρισμα του Μοχαμάντι, βγήκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς και με ιδανικό τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό.

Μείωσε η ΑΕΚ

Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, με την ΑΕΚ, ωστόσο, στο 79’ να μειώνει σε 3-2, κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Γέφτιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Αραούχο με εντυπωσιακό σουτ στο δεύτερο δοκάρι έβαλε ξανά στο… κόλπο την Ενωση.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ βγήκε μαζικά στην επίθεση, με τον Ολυμπιακό, ωστόσο, στο 82’ να φτάνει κοντά στο 4-1. Ο Αγκιμπού έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μασούρας σούταρε με τη μία στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Στάνκοβιτς.

Στο 84’ ο Μαρτίνς έκανε δύο αλλαγές, με τους Τικίνιο και Ρόνι Λόπες αντί των Ελ Αραμπί και Μασούρα, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει την ομάδα του μεγάλου λιμανιού νικήτρια με 3-2.

Πρώτη νίκη στη σεζόν για τον Ατρόμητο, 2-0 τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε «γκέλα» στο Περιστέρι, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από τον Ατρόμητο, που πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Superleague 1.

Ο «δικέφαλος του βορρά» δεν κατάφερε να «ξορκίσει» τον κακό του δαίμονα και κατέγραψε την πέμπτη του ήττα στο γήπεδο του Περιστερίου την τελευταία δεκαετία. Μάλιστα, σε 17 αναμετρήσεις συνολικά από το 2011 κι έπειτα, ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει μόλις τις έξι, ενώ στα υπόλοιπα έξι παιχνίδια έχει αναδειχθεί ισόπαλος.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Στο 21ο λεπτό, ο Καστεγιάνο έκανε τη σέντρα στην αδρανή άμυνα του ΠΑΟΚ και ο Μουνίθ έστειλε ανενόχλητος την μπάλα άουτ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής.

Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία -στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου- έφερε και το γκολ για τον Ατρόμητο. Στο 45ο λεπτό, o Μουνίθ γύρισε εξαιρετικά την μπάλα στον Κουλούρη και εκείνος νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0 και το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ εισήλθε πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο και ανέβασε τον ρυθμό του παιχνιδιού, ελέγχοντας εξ ολοκλήρου το παιχνίδι. Η πίεση των φιλοξενούμενων δεν επέφερε άμεσα αποτέλεσμα. Εν αντιθέσει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν και δεύτερο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κουλούρη στο 68ο λεπτό.

Νίκη παραμονής για τον Παναιτωλικό, 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ο Παναιτωλικός κέρδισε 1-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 10η αγωνιστική της Super League και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Μπορεί ακόμα να βρισκόμαστε στην αρχή του πρωταθλήματος, όμως το σημερινό παιχνίδι είχε χαρακτήρα τελικού για τους Αγρινιώτες. Οι συνεχόμενες ήττες είχαν οδηγήσει μέχρι και στην παρέμβαση των οργανωμένων οπαδών τις προηγούμενες ημέρες.

Ο Παναιτωλικός χρειαζόταν τους τρεις βαθμούς και τους πήρε, πετυχαίνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Με αυτό το τρίποντο οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν την ομάδα της Ριζούπολης στη βαθμολογία, καθώς έφτασαν στους 8 βαθμούς, την ώρα που η Ελαφρά Ταξιαρχία έχει 6.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το σκόραρε με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση ο Φλόρες στο 66′.

Ο Μόρσεϊ έβγαλε την σέντρα, η μπάλα μετά από τις κόντρα στρώθηκε στον Φλόρες, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το γκολ ο Απόλλων προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Φέτσα να αλλάζει στο σύστημα σε 4-4-2, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Μάλιστα έμειναν και με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, καθώς ο Μπαξεβανίδης δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα.