Super League: ΠΑΟ-ΑΕΚ 0-0 και Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 1-1

UPD: Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 για την 9η αγωνιστική της Super League σε ένα ντέρμπι που είχε ρυθμό και μεγάλες ευκαιρίες, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

. Οι «πράσινοι» ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, είχαν τις φάσεις κι έδειξαν πως είναι έτοιμοι για να ανταπεξέλθουν σε αυτό το επίπεδο, σβήνοντας την κακή εμπειρία και την ήττα στην Τούμπα.

Η απειρία, βέβαια, μέτρησε στις φάσεις όπου δεν μπόρεσαν οι παίκτες του Δώνη να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα και να αλλάξουν τη μοίρα του ματς, απέναντι σε μια ΑΕΚ που ναι μεν έβγαλε σε κάποια σημεία την ποιότητά της, αλλά δεν είχε καλή εικόνα ειδικά στην τελική προσπάθεια.

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης, 3-4-3): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Μαυρομάτης, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Δώνης (63’ Κάτσε), Ινσούα, Μπουζούκης (84’ Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης, 4-4-2): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Σιμόες, Γαλανόπουλος (81’ Αλεφ), Μπογέ (72’ Γκάλο), Λιβάγια, Πόνσε (78’ Κλωναρίδης)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 1-1

Ατρόμητος - ΠΑΟΚ 1-1

Ο Ατρόμητος, παρά τις σημαντικές απουσίες  αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον ΠΑΟΚ. Ο Χοσέ Άνχελ Κρέσπο άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό, αλλά ο Ρόλαντ Ουγκράι ισοφάρισε στο 73ο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-1).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Στρούγγης (46′ Ενσικουλού), Κιβρακίδης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μπρούνο (87′ Ουμπίδες), Μούγιακιτς (46′ Κωτσόπουλος), Ουγκράι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Βέρνμπλουμ, Κάνιας, Λέο Ζαμπά (77′ Πέλκας) Ελ Καντουρί (82′ Ουάρντα), Μπίσεσβαρ (67′ Λημνιός), Πρίγιοβιτς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0

Ο Πανιώνιος πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό και κατέκτησε εύκολα τη νίκη με 3-0. Οι κυανέρυθροι έκαναν εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο  και κατάφεραν να σημειώσουν τρία γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Γκολ: 2′ Μασούρας, 5′ Κόρμπος, 27′ Ντουρμισάι

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Μπανανά, Κούρντι, Κεϊτά, Κότσιτς, Κόρμπος (79’ Άλμπεργκ, Οικονομίδης, Μασούρας (83’ Καμαρά), Σπιριντόνοβιτς, Ντομίνγκες, Ντουρμισάι.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Ρότσα, Μάζουρεκ (87′ Βασιλούδης), Άργκους, Λιάβας, Μαρινάκης, Μαλής, Λουσέρο (82’ Τσοκάνης), Ντίας, Μπαρμπόσα, Μανά.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ 1-1

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν ο Λεβαδειακός και η ΑΕΛ.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον Κόεφ και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σώσουν την «παρτίδα» στο 88′ με τον Γκόλια.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Επασί, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος (65′ Γιακουμάκης), Μάνγκα (78′ Ιωαννίδης), Τσαμπούρης, Μαρκόβσκι, Σαβαντογκό, Στανόγιεβιτς (73′ Όμο).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ακόστα, Μόρας (31′ Γκόλιας), Ζίζιτς, Γρομητσάρης, Κόεφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (65′ Νούνιτς), Πίτι (58′ Χούμπτσεβ), Ντέλετιτς.