Super League: Νίκες για τους «μεγάλους», στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Καθάρισε από το… 11′ ο ΠΑΟΚ, 3-0 τη Λαμία

Φόρτσαρε στο ξεκίνημα και… καθάρισε τη Λαμία ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 1.

Η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα σκόραρε τρεις φορές στα πρώτα έντεκα λεπτά και στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα, επικρατώντας πολύ εύκολα με 3-0. Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για τους περσινούς νταμπλούχους που ξεπέρασαν την Ξάνθη και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση, όντες στο -2 από τον Ολυμπιακό.

Δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ο ΠΑΟΚ, με τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στο χορτάρι και να επιλέγουν από μόνη τους να… φρενάρουν και το σκορ να μην πάρει μεγάλες διαστάσεις. Ο Μίσιτς μετά από τραγικό λάθος του Βελλίδη σε μία πολύ εύκολη φάση άνοιξε το σκορ (2’), για να έρθει ο Λημνιός έξι λεπτά αργότερα να γράψει το 2-0 με κεφαλιά με τον πορτιέρε της Λαμίας να μην έχει καλή θέση. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 11ο λεπτό ο Σφιντέρσκι με ωραίο τακουνάκι, μετά από παράλληλο με την εστία γύρισμα του Στοχ (3-0).
Επέστρεψε ξανά και αποθεώθηκε από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ στην Τούμπα ο Βιεϊρίνια, ο οποίος είχε μείνει για πολύ μεγάλο διάστημα εκτός αγωνιστικών χώρων λόγω τραυματισμού.

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ, 3-2 τον Βόλο

Η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο του Βόλου, στο γήπεδο της Ριζούπολης, για την 7η αγωνιστική της Super League (3-2), σε ένα ματς που είχε πέντε γκολ και πολλές συγκινήσεις.
Το σκορ άνοιξε για τον Βόλο ο Τόρες στο 24′ με υπέροχο τακουνάκι, αλλά επτά λεπτά αργότερα, στο 31′, ο Λιβάγια από κοντά με αριστερό πλασέ ισοφάρισε για την ΑΕΚ. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Μουνίθ του Βόλου για επικίνδυνο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η Ένωση να παίξει με παίκτη παραπάνω στο β’ ημίχρονο.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Μάνταλος με πέναλτι στο 75′, σε ανατροπή του Ολιβέιρα από τον τερματοφύλακα του Βόλου, Γκαραβέλη, ενώ τρία λεπτά αργότερα (78′) ξανά ο Μάνταλος με συρτό σουτ έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει στο 83′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου, που κόντραρε στο τείχος και η μπάλα ξεγέλασε τον Τσιντώτα.

Πέρασε από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός, 0-1 τον Ατρόμητο

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα, και αυτή εκτός έδρας (μετά το 0-1 με τον Πανιώνιο) σημείωσε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 7η αγωνιστική της Super League.

Οι «πράσινοι» είχαν σε μεγάλη μέρα τον Χατζηγιοβάννη ο οποίος σκόραρε στο 43′ και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο νεαρός επιθετικός «σφράγισε» με τον καλύτερο τρόπο την ανανέωση του συμβολαίου του με τους «πράσινους».

Σπουδαία νίκη για τον Αρη στην Ξάνθη (0-1)

Ο Αρης επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας  στη Ξάνθη της τοπικής ομάδας με 1-0,   στο ντεμπούτο του Μίχαελ Ενιγκ στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπρούνο Γκάμα με πέναλτι, μετά από ανατροπή του Μπράουν Ιντέγε.

«Διπλό» του Αστέρα Τρίπολης στη Νέα Σμύρνη, 0-1 τον Πανιώνιο

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1 (και πρώτη εκτός έδρας) πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τον Πανιώνιο.
Το απευθείας φάουλ του Μαρκ Φερνάντεζ στο 44΄ ήταν το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης (1-0) και χάρισε ένα πολύτιμο «τρίποντο» στους Αρκάδες, τη στιγμή που οι «κυανέρυθροι» παραμένουν στο… μείον, αφού είχαν ξεκινήσει τη σεζόν με ποινή έξι βαθμών, και επιβεβαιώνουν ότι είναι οι πρώτοι υποψήφιοι για υποβιβασμό.

Super League: Παραμένει πρώτος ο Ολυμπιακός, κέρδισε δύσκολα τον εξαιρετικό ΟΦΗ