Super League: Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός – Μεγάλο διπλό ο Παναθηναϊκός – Ολα τα αποτελέσματα

Ενα ακόμη τρίποντο που τον διατηρεί στην πρώτη θέση της Super League πήρε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε με 4-2 του Αρη στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 19η αγωνιστική.

Σε ένα πλούσιο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μπήκαν συνολικά τέσσερα γκολ, οι ερυθρόλευκοι μέσα σε διάστημα δύο λεπτών κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 του Αρη. Την αρχή έκανε ο Γκιλιέρμε στο 22′ όταν πήρε το ριμπάουντ μετά από κεφαλιά του Σεμέδο που έδιωξε ο Εμαν. Στιγμές αργότερα και συγκεκριμένα στο 24′ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Γιουσούφ Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στα δίκτυα των κιτρινόμαυρων μετά από διπλή προσπάθεια.

Στο 37′ ο Αρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι με κεφαλιά του Ρόουζ, ωστόσο στο 44′ ο Ελαμπντελαουί έκανε το 3-1 για τον Ολυμπιακό στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός έψαξε από νωρίς ένα γρήγορο τέταρτο γκολ και το βρήκε στο 64′ με τον Βαλμπουενά. Ο Γάλλος ανατράπηκε Βέλεθ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο μέσος του Ολυμπιακού ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, ευστόχησε και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Αυτό ήταν το όγδοο τέρμα του Βαλμπουενά στη Super League.

Το μόνο που κατάφερε ο Αρης στο υπόλοιπό την αναμέτρησης ήταν να μειώσει σε 4-2 με σουτ του Ντιγκινί μετά από ασίστ του Λάρσον.

Επαγγελματική νίκη για ΠΑΟΚ, 3-1 τον Αστέρα στην Τούμπα

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στους Αρκάδες που πλέον βρίσκονται στην 12η θέση της Super League μπροστά μόνο από τον Παναιτωλικό και τον Πανιώνιο. Το α’ ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 1-0 χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο Σβιντέρσκι στο 29′. Ο Βιερίνια έκανε την κάθετη, ο Σίτο την προβολή και μπάλα κατέληξε στον επιθετικό των «ασπρόμαυρων» ο οποίος με πλάσε έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Με την έναρξη της επανάληψη ο ΠΑΟΚ έψαξε ένα γρήγορο προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη. Το τέρμα ήρθε τελικά στο 59′ με τον Πέλκα, ενώ στο 80′ ο Λάμπρου με όμορφο πλασέ νίκησε τον Λάμπρου και ανέβασε τον δείκτης του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Αρκάδες ήταν να μειώσουν σε 3-1 με γκολ του Φερνάντες τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Σημειώνεται ότι ο Αστέρας Τρίπολης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες μετά από αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Σουάρες στο 64′.

Η ΑΕΚ καθάρισε άνετα (3-0) την Λάρισα

Με σκόρερ τρεις Πορτογάλους, η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΛ επικρατώντας 3-0 στο ΟΑΚΑ.

Τα γκολ πέτυχαν οι Σιμόες (45+2΄), Ολιβέιρα (50΄) και Λόπες (60΄). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2΄) και μετά από σέντρα του Ολιβέιρα, ο Σιμόες πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με καταπληκτικό τακουνάκι άνοιξε το σκορ. Έως εκείνο το σημείο η ΑΕΚ αδυνατούσε να πατήσει περιοχή και δεν είχε δημιουργήσει την παραμικρή ευκαιρία. Όμως το εκπληκτικό γκολ του 30χρονου μέσου «έκοψε τα πόδια» των Λαρισαίων.

Ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου (50΄) ο Νέλσον Ολιβέιρα πέτυχε το 2-0 με κίνηση σπουδαίου σέντερ φορ. Στο 62΄ από σέντρα του Μάνταλου και κακό υπολογισμό του Μπέρτου, ο Έλντες Λόπες βρέθηκε μόνος στην περιοχή και πέτυχε το 3-0, σκοράροντας για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια (τελευταίο στις 9/1/2018 εναντίον του Παναιτωλικού).

Πέρασε (0-1) ο ΠΑΟ από την Ξάνθη

Οι «πράσινοι» σημείωσαν την πρώτη, φετινή εκτός έδρας νίκη τους στην περιφέρεια (ως τώρα είχαν μόνο ισοπαλίες σε Λαμία, Παναιτωλικό, ΟΦΗ, Βόλο), ενώ για πρώτη φορά στη χρονιά, πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη σε αγώνα πρωταθλήματος (τρίτη μαζί με αυτή της ρεβάνς Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΣ).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ πιο δυνατά στο ματς και με εξαίρεση μία στατική φάση των γηπεδούχων στο 4’ -όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Εντουάρντο, δεν πρόλαβε να πλασάρει από κοντά ο Κασάδο- επέβαλλε το δικό του τέμπο στο παιχνίδι, παίρνοντας σημαντική «ώθηση» στον άξονα κι από τον νεοαποκτηθέντα Ανουάρ Τουχαμί, που έπαιξε ως «6άρι» δίπλα στον Χρήστο Δώνη. Στο 13’ ο Μακέντα έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και πλάσαρε με το αριστερό, όμως ο Αμπάντ κράτησε το «μηδέν» στην εστία του. Στην εξέλιξη της φάσης, από το κόρνερ του Ζαχίντ, η μπάλα κατέληξε στον Χατζηγιοβάνη που έκανε σέντρα-σουτ με το αριστερό κι ο Πούγγουρας από κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

Στο 33’ ο Φωτιάς, με υπόδειξη του α’ βοηθού Δημητριάδη ακύρωσε το γκολ του Σένκεφελντ, θεωρώντας πως στο ξεκίνημα της φάσης (στην εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ), ο Χρήστος Δώνης ήταν οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κοβάσεβιτς πλάσαρε πολύ ψηλά από καλή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εξαργύρωσε την πολύ ανώτερη εικόνα του, με γκολ στην πρώτη καλή στιγμή του. Στο 50’ ο Ζαχίντ έβγαλε υποδειγματική κάθετη πάσα προς τον Μακέντα κι ο Ιταλός επιθετικός με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση, έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους», που απείλησαν για το 0-2 τρία λεπτά αργότερα, όμως ο Αμπάντ νίκησε τον Μπεκ σε τετ-α-τετ.

Ολα… μηδέν για Ατρόμητο και Βόλο

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ατρόμητος και Βόλος σε ένα πραγματικά κακό παιχνίδι που δεν είχε καμία κλασική ευκαιρία.

Το τελικό 0-0 ήταν φυσικό επακόλουθο με τον Ατρόμητο αν έχει την πρωτοβουλία και τον Βόλο να κλείνει όλους τους διαδρόμους. Ατρόμητος και Βόλος μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας σαφείς προσανατολισμούς στο παιχνίδι τους. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και οι νεοφώτιστοι να μην αφήσουν ανοιχτούς διαδρόμους.

Αμφότεροι πέτυχαν τους στόχους τους, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δούμε ένα κάκιστο παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό ότι με την συμπλήρωση 90′ δεν πραγματοποιήθηκε καμία κλασική ευκαιρία.

Γλίτωσε την ήττα στο τέλος ο Παναιτωλικός, 1-1 με τη Λαμία

Την… παρτίδα στο τέλος έσωσε ο Παναιτωλικός ο οποίος ήρθε ισόπαλος με τη Λαμία με σκορ 1-1 στο Αγρίνιο .

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43′). Ο Ρόμανιτς έκανε τη σέντρα και ο Μπεχεράνο από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της πρώην ομάδας του. Μάλιστα ο Βολιβιανός χαφ δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Λαμία θα έφευγε με ένα σημαντικό διπλό στο 95′ ο Ντάουντα ανατράπηκε γκολκίπερ της Λαμίας. Ο Νιγηριανός ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, ευστόχησε και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Επιστροφή στις νίκες για ΟΦΗ, 2-1 τον Πανιώνιο

Σημαντικό τρίποντο εκτός έδρας τρίποντο πήρε ο ΟΦΗ στη Νέα Σμύρνη αφού επικράτησε με σκορ 1-2 του Πανιωνίου για την 16η αγωνιστική της Super League.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενος άνοιξε αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση Φιγκεϊρέδο. Στο 8′ λεπτό ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο επιθετικός του ΟΦΗ κατάφερε να ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα και με ωραία κεφαλιά να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Με την έναρξη της επανάληψης ο Πανιώνιος έψαξε το γρήγορο γκολ και το βρήκε μόλις στο 48′ με τον Μιλόγεβιτς.

Ο παίκτης των κυανέρυθρων αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά, πλάσαρε ιδανικά τον Σωτηρίου φέρνοντας το ματς στα ίσα. Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ αφού ο Τσιλιανίδης στο 56′ χάρισε τη νίκη στους Κρητικούς με ψύχραιμο πλασέ.

Σημειώνεται ότι στο 68′ ο ΟΦΗ μπορούσε να κάνει ακόμη και το 3-1 ωστόσο ο Τσιλιανίδης αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, μετά από χέρι του Κόρμπου.