Super League: Με Λιβάγια η ΑΕΚ, 0-1 στο Αγρίνιο – Νίκες για Βόλο και Αστέρα

Μεγάλο διπλό της ΑΕΚ στο Αγρίνιο με 0-1 και σκόρερ τον Μάρκο Λιβάγια!

Ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στην Ένωση αλλά ο Μάρκο Λιβάγια βγήκε μπροστά και καθάρισε για ακόμη ένα ματς. Ο Κροάτης φορ ήταν ξανά ο καλύτερος για την ΑΕΚ, παρέα με τον Μάνταλο, και με ένα τρομερό γκολ στο 69ο λεπτό κατάφερε να… λυγίσει τους Αγρινιώτες και να πάρει το τρίτο της διαδοχικό τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Ήταν η τρίτη σερί νίκη για την Ένωση στο πρωτάθλημα με τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο της, αλλά και τέταρτη σε όλες τις διοργανώσεις. Ακόμη περισσότερο, η ΑΕΚ διεύρυνε το αήττητο σερί της στην περιφέρεια, μετρώντας πια επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες στα 10 τελευταία ταξίδια της. Να σημειωθεί πως η προηγούμενη φορά που η ΑΕΚ νίκησε στο Αγρίνιο ήταν στις αρχές του 2018, όταν και τελικά κέρδισε τον τίτλο!

Με «εκτελεστή» Φερνάντεθ ο Αστέρας βύθισε τον Ατρόμητο!

Στην Τρίπολη αυτός που το ήθελε περισσότερο ήταν ο Αστέρας και απόλυτα δίκαια επικράτησε του Ατρόμητου 2-1, σε μία αναμέτρηση που έχασε τις ευκαιρίες να το «τελειώσει» από το πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου φαινόταν να παίζει μόνος του.

Με αυτή τη νίκη, οι Αρκάδες πήραν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ οι Περιστεριώτες που η λέξη «τραγικοί» είναι πραγματικά φτωχή για να περιγράψει την εικόνα τους στο πρώτο μέρος, έμειναν στους δύο βαθμούς και κυρίως χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας πολύ πίσω, βάσει των στόχων που έχουν θέση.

Ο Λουίς Φερνάντεθ (3′, 6′) σκόραρε τα γκολ για την ομάδα του, με τους γηπεδούχους να έχουν και δύο δοκάρια (18′, 43), ενώ για τους φιλοξενούμενους αυτός που μείωσε πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (53′) ήταν με κεφαλιά ο Σπύρος Ρισβάνης, από εκτέλεση κόρνερ του Κατράνη.

Ο Βόλος νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ και παραμένει στα ψηλά

Σημαντική νίκη με 1-0 για τον Βόλο κόντρα στον ΟΦΗ, για την 4η αγωνιστική
Με τον Τόρες να κάνει σεφτέ με σπουδαίο γκολ στο 75′, ο Βόλος υποχρέωσε τον ΟΦΗ που είχε δύο δοκάρια με τους Φιγκεϊρέδο και Νέιρα, στην πρώτη του ήττα στη Super League, φτάνοντας τις τρεις νίκες!