Super League: Ισόπαλο το ντέρμπι στη Λεωφόρο – Κερδισμένος ο… Αρης – Ολα τα αποτελέσματα

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1, με τους «πράσινους» να βρίσκονται στην 5η θέση έχοντας 42 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την 4η Ένωση η οποία έχει συγκεντρώσει 45, και παραμένει στο κυνήγι του ΠΑΟΚ που έχει 46 πόντους.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά του στη βαθμολογία, μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι της Αθήνας, όντας πλέον στο +11 με ματς λιγότερο.

Ο Άρης με τη μεγάλη επικράτηση του επί του Ατρομήτου έφτασε τους 47 βαθμούς και βρίσκεται δεύτερος, με τους Περιστεριώτες να υποχωρούν κι άλλο αφού ο Βόλος τους προσπέρασε στην 7η θέση με 30 πόντους.

Η Λάρισα με τη νίκη της έπειτα από περίπου δύο μήνες πλησιάσε τον Παναιτωλικό στην προτελευταία θέση και τους τέσσερις βαθμούς, με ματς λιγότερο, βάζοντας «φωτιά» στην ουρά της βαθμολογίας.

Η «λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα , βρίσκει τους Ηπειρώτες να παραμένουν στη μέση του έχοντας συγκεντρώσει 25 βαθμούς και τους «κυανόλευκους» με 19 να βρίσκονται σε… μπελάδες.

Εμειναν στο 1-1 Παναθηναϊκός και ΑΕΚ

Στο 1-1 έμειναν Παναθηναϊκός και ΑΕΚ στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστική της Super League στη Λεωφόρο.

Μετά το κάκιστο το πρώτο ημίχρονο στη Λεωφόρο στο οποίο σημειώθηκαν μόλις 3 τελικές, η επανάληψη «αποζημίωσε» το κοινό.

Στο 58’ από φάουλ του Μαουρίσιο, ο Νιάς πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Βέλεθ, αφού στόπαρε κι έκανε ντρίμπλα και σουτ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Αθανασιάδη κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καμπετσής έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ που έφυγε έξω από τα δοκάρια του Αθανασιάδη, ενώ στο 73’ η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα.

Από αλλεπάλληλα λάθη των «πράσινων» που ξεκίνησαν απ’ τη μεσαία γραμμή, ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην αντεπίθεση μετά από πάσα του Σιμάνσκι, κέρδισε τις κόντρες από τον Βέλεθ και τον Χουάνκαρ (ο τελευταίος έδιωξε πάνω του) και με πλασέ από πλάγια θέση, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια μέσα απ’ τη γραμμή, παρά την προσπάθεια του Διούδη να αποκρούσει.

Ανετο τρίποντο για τον Αρη, 3-0 τον Ατρόμητο

Ο Αρης επικράτησε 3-0 του Ατρομήτου στο Χαριλάου ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Οι «κίτρινοι» πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν σπουδαίες φάσεις μπροστά από την εστία του Χρήστου Θεοδωράκη. Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπερτόλιο έστρωσε την μπάλα στον Ρουμάνο αμυντικό, ο οποίος με ένα πολύ δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, εκτέλεσε τον Θεοδωράκη, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Ο Λουκάς Σάσα,με ενα πολύ όμορφο σε εκτέλεση γκολ στο 65ο λεπτό, ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι. Μετά τη σέντρα του Γκάνεα από αριστερά, ο Βραζιλιάνος μέσος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σίλβα άλλαξε εξαιρετικά την μπάλα με τον Μάνο και πλάσαρε μέσα από την μεγάλη περιοχή, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα και διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Νίκη-ανάσα για τη Λάρισα, 1-0 τον Παναιτωλικό

Πολύ μεγάλη νίκη που διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες της για να αποφύγει την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Super League, σημείωσε η ΑΕΛ επί του Παναιτωλικού με 1-0

Στο 37’ η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα υπέροχο τέρμα του πρώτου σκόρερ της Δημήτρη Πινακά. Ο Μπεν Χατίρα τροφοδότησε με το κεφάλι τον Ακούνια, ο οποίος έστρωσε την μπάλα στον Πινακά, που με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

«Λευκή» ισοπαλία για Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Λαμίας με τον ΠΑΣ Γιάννινα (0-0)  στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ευχαριστημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας που πήραν εκτός έδρας.

Ο αγώνας ήταν κρίσιμος και για τις δύο ομάδες που παλεύουν να αποφύγουν τις τελευταίες θέσεις στη βαθμολογία. Η ομάδα των Ιωαννίνων ανέβηκε στην 9η θέση με 25 βαθμούς, ενώ η Λαμία στην 11η με 19β. και έναν αγώνα λιγότερο.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 2-1

Ελπίδες για έξοδο στην Ευρώπη απέκτησε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος επικράτησε το Σάββατο με σκορ 2-1 του ΠΑΟΚ. Οι Αρκάδες βρίσκονται στο -3 από την τέταρτη θέση, ενώ  περιμένουν και το αποτέλεσμα του Παναθηναϊκός-ΑΕΚ.

Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 2-1

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε τη νίκη και έκανε άλμα παραμονής στη Super League .