Super League: Ασφαιρη η ΑΕΚ στη Λαμία – Πήρε ανάσα ο Αστέρας

Στο «μηδέν» έμειναν Λαμία και ΑΕΚ για την 16η αγωνιστική της Super League.

Αμφότερες δεν απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο και οι ελάχιστες φάσεις που δημιούργησαν δεν αξιοποιήθηκαν. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, η Λαμία με τον Βασιλόγιαννη στο 9΄ και η ΑΕΚ στο 79΄ με τον Γιακουμάκη.

Αυτή ήταν η 4η ισοπαλία φέτος για την ΑΕΚ, που δεν μπόρεσε να φτιάξει πολλές ευκαιρίες και πάλι, ενώ είχε και μια σημαντική απώλεια, αφού στο φινάλε του πρώτου μέρους έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Νέλσον Ολιβέιρα. Στους 28 πόντους έμεινε η Ένωση, στους 19 η Λαμία που έμεινε αήττητη εντός έδρας.

Νίκη-ανάσα για τον Αστέρα Τρίπολης, συνέτριψε με 5-0 την Ξάνθη

Μετά από σχεδόν δύο μήνες ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε στις νίκες, καθώς συνέτριψε 5-0 την Ξάνθη. Η τελευταία φορά που γεύτηκε την χαρά της νίκης ήταν στις 28 Οκτωβρίου, όπου για την 8η αγωνιστική είχε επικρατήσει με 4-1 της Λαμίας.

Το παιχνίδι κρίθηκε νωρίς, καθώς στο 13΄ ο Σίτο άνοιξε το σκορ και στο 21΄ ο Καπίγια έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Καπίγια στο 82΄ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ ο Μπαράλες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι διαμόρφωσε το 4-0. Το τελικό 5-0 «έγραψε» στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σουάρεθ.