Super League 1: Πρώτος ο Ολυμπιακός, 2- 1 τον ΠΑΟΚ – Όλα τα αποτελέσματα

Τη μοναξιά της κορυφής στη Super League εξακολουθεί ν΄ απολαμβάνει ο Ολυμπιακός μετά την αποψινή του νίκη με 2-1 επί του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη, στο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης αντέδρασε άμεσα μετά την πρώτη ευρωπαϊκή της ήττα την περασμένη Πέμπτη στην Φρανκφούρτη. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ (σ.σ. κυρίως του Εσίτι), πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά, βάζοντας τις βάσεις για το 5ο εφετινό της «τρίποντο».

Οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους προσπάθησαν στο β΄ μέρος ν΄ αντιδράσουν, μείωσαν στο 81΄ με τον Μουργκ, αλλά «πλήρωσαν» τα ατομικά λάθη του Εσίτι στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από 3 εκτός έδρας νίκες η ομάδα του Λουτσέσκου γνώρισε την πρώτη ήττα μακριά από την Τούμπα και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, μένοντας στο -4 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Παρότι το ντέρμπι κυλούσε ήρεμα και χωρίς φάσεις, στο 21ο λεπτό από το τραγικό λάθος του Εσίτι έξω από την περιοχή (κράτησε αδικαιολόγητα την μπάλα και του την πήρε ο Ρέαμπτσιουκ), ο Αγκιμπού Καμαρά με συρτό σουτ κι αφού η μπάλα βρήκε στο πόδι του Βαρέλα κι άλλαξε πορεία, αιφνιδίασε τον Πασχαλάκη για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Το γκολ ανέβασε πάρα πολύ ψυχολογικά τους Πειραιώτες που σιγά-σιγά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 28΄ το σουτ του Μαντί Καμαρά έξω από την περιοχή έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 29΄ ο Ελ Αραμπί είχε διπλό δοκάρι. Στο σουτ που επιχείρησε αρχικά από το γύρισμα του Λαλά και την επέμβαση του Πασχαλάκη η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο και στην επαναφορά της η κεφαλιά του Μαροκινού βρήκε και πάλι το πάνω μέρος του δοκαριού κι έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό μετά ήρθε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους». Πάλι από λάθος του Εσίτι στη μεσαία γραμμή, ο Αγκιμπού Καμαρά πήρε την μπάλα, τροφοδότησε την κατάλληλη στιγμή τον Μασούρα κι ο τελευταίος πλάσαρε υποδειγματικά τον εξερχόμενο Πασχαλάκη.

Τρίτο δοκάρι είχε ο Ολυμπιακός στο 50ό λεπτό, μετά το σουτ του Αγκιμπού Καμαρά και τη νέα σωτήρια επέμβαση του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ «απάντησε» στα δοκάρια των γηπεδούχων με τον Μιχαηλίδη στο 58΄, ο οποίος απέναντι από τον Βατσλίκ «σημάδεψε» την οριζόντια δοκό με το δυνατό σουτ που επιχείρησε.

Συνέχισε να πιέζει ο «Δικέφαλος» για το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς και το πέτυχε στο 81΄ με τον νεοεισελθόντα στο ματς (79΄) Μουργκ, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Βατσλίκ από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δούλεψε σωστά και δεν κινδύνεψε.

Νίκη της ΑΕΚ επί του Βόλου με 3-1 στο… ρινγκ του Πανθεσσαλικού

Αναμέτρηση με έντονες διακυμάνσεις, ένταση και νικήτρια την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο επί του Βόλου με 2-0. Σκόρερ για την «ένωση» ο Καρίμ Ανσαριφάρντ και ο –ξανά εξαιρετικός– Στίβεν Τσούμπερ.

Η ΑΕΚ έκανε το «δύο στα δύο» επί των ημερών του Αργύρη Γιαννίκη στον πάγκο της.

Ο αγώνας «πήρε φωτιά» στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 40’ σε ανατροπή του Πουρίτα από τον Σιμόες. Ο Ρεγκατίν, όμως, στραβοπάτησε την ώρα της εκτέλεσης, με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Πουρίτα σταμάτησε την προσπάθειά του στη μεσαία γραμμή καθώς υπέστη τράβηγμα, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για «fair play», με αποτέλεσμα ο Τσούμπερ να γυρίσει στην «καρδιά» της περιοχής του Βόλου, όπου ο Ανσαριφάρντ με σουτ στην κίνηση «έγραψε» το 1-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Αμραμπάτ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν από ασίστ του Μάνταλου, ανατράπηκε από τον γκολκίπερ του Βόλου αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά ο Τζοβάρας άφησε το ματς να εξελιχθεί και ο Τσούμπερ που ακολουθούσε την φάση με πλασέ πέτυχε το 2-0!

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό στο β΄ ημίχρονο, με τους Βολιώτες να τα παίζουν όλα για όλα. Στο 57΄ ο Μπαριέντος από πολύ καλή θέση αστόχησε, ενώ στο 61΄ ο Αμραμπάτ από εξαιρετική ασίστ του Μάνταλου βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κλέιμαν, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 79΄ με το σουτ του Ρίνερ έξω από την περιοχή να βρίσκει στο κεφάλι του Βράνιες και να καταλήγει στα δίχτυα του Στάνκοβιτς. Δύο λεπτά μετά το σουτ του Γκαρσία σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στις καθυστερήσεις του ματς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τεχνικός του Βόλου, Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ενώ στο ένατο λεπτό του έξτρα χρόνου (σ.σ. τραυματίστηκε ο Γκαρσία και ο αγώνας διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες) ο Χατζισαφί από ασίστ του Τσούμπερ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ο Άρης διέλυσε τον Παναιτωλικό 5-1

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Άρης επιβλήθηκε άνετα με 5-1 του Παναιτωλικού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Αμπουμπακάρ Καμαρά (18’πέν.), Φακούντο Μπερτόγλιο (34’), Ντάνιελ Σούντγκρεν (37’), Μπρούνο Γκάμα (44’πέν.), Μπαντού Εντιαγέ (52’) τα γκολ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ο Νίκος Βέργος (67’πέν.) το γκολ της τιμής γι’ αυτή του Γιάννη Αναστασίου.

Όλα «μηδέν» στο Ηράκλειο

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα «τρίποντα», μετά το «διπλό» επί του Παναιτωλικού, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στην Λαμία (0-0), στο προτελευταίο χρονικά ματς της 7ης αγωνιστικής της Super League.Οι Φθιώτες που προέρχονταν από την εντός έδρας ήττα από τον Άρη παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να μην χάσουν και πέτυχαν αυτό που ήθελαν, απέναντι στην ομάδα του Νίκου Νιόπλια, η οποία ήταν καλύτερη στο β΄ ημίχρονο. Το ματς, πάντως, θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα από αυτούς που το παρακολούθησαν, καθώς είχε ελάχιστες καλές στιγμές εκατέρωθεν.

«Αστεράτη» ανατροπή στην Τρίπολη – Χτίζει παράδοση απέναντι στον Παναθηναϊκό

Όπως πέρσι, έτσι και φέτος ο Αστέρας Τρίπολης… έλαμψε ξανά απέναντι στον Παναθηναϊκό, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη με 2-1 -και μάλιστα με ανατροπή- στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Το γκολ του Καρλίτος (8ο εφετινό) δεν ήταν αρκετό για τους «πράσινους», που είδαν το προβάδισμά τους να γίνεται… θρύψαλα μέσα σε 12 λεπτά απ’ τα τέρματα των Μπαράλες και Σόνι που προήλθαν από δικά τους παιδαριώδη λάθη, επιβεβαιώνοντας πως τα εκτός έδρας παιχνίδια αποτελούν μόνιμη «πληγή» φέτος στην οποία αδυνατούν να βρουν λύσεις.

Στο 30’ οι «πράσινοι» πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Μετά από καταπληκτική πάσα του Ρούμπεν προς τον Παλάσιος που «έκοψε» στα… δύο την άμυνα του Αστέρα, ο Αργεντινός έφυγε στο τετ-α-τετ κι «έσπασε» την μπάλα προς τον Καρλίτος, ο οποίος σκόραρε για το 1-0 του Παναθηναϊκού και το 8ο εφετινό τέρμα του.

Η… χαρά των «πράσινων» δεν κράτησε περισσότερο από δύο λεπτά, καθώς στο 32’ (έπειτα από διπλό λάθος στην άμυνα του «τριφυλλιού») ο Πούγγουρας δεν έδιωξε με τη μία κι ανέτρεψε τον Μπαράλες. Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε αμέσως πέναλτι και ο Αργεντινός φορ του Αστέρα ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 45’ από κακό βολέ του Μπρινιόλι, η μπάλα κατέληξε στον Σίτο λίγο κάτω απ’ τη μεσαία γραμμή, ο οποίος έκανε εξαιρετική κούρσα απ’ τα αριστερά κι έβγαλε ασίστ… πάρε-βάλε στον Σόνι ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει από κοντά το 2-1, δίνοντας προβάδισμα στην αρκαδική ομάδα.

Ιστορικό διπλό για τον Ιωνικό στο Περιστέρι!

Η «βαριά» ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας (4-1) δεν επηρέασε τον Ιωνικό που με πρωταγωνιστές τους Τουράμ και Άοσμαν πέτυχε τεράστιο «διπλό» στο Περιστέρι με 2-0, στο εναρκτήριο ματς της 7ης αγωνιστικής της Super League. Ο Τουράμ στο 23΄ έκανε το 1-0 και στο 65΄ ο Άοσμαν «έγραψε» το τελικό σκορ.

Σε ένα ακόμη ματς ο Ατρόμητος δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, οι παίκτες του δεν είχαν… νεύρο και ενέργεια, με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς νίκη για 7ο σερί ματς (2 ισοπαλίες και 5 ήττες, στο χειρότερο ξεκίνημα των «κυανόλευκων» στην κορυφαία κατηγορία), ενώ ήταν το τέταρτο ματς του Γιώργου Παράσχου στον πάγκο που είδε την ομάδα του να μην μπορεί να φτάσει στην επιτυχία (3 ήττες, μία ισοπαλία).