“Κάηκε” η Θεσσαλονίκη για τον ΠΑΟΚ – Χαμός στο Λευκό Πύργο για το Κύπελλο

Απίστευτες σκηνές στο κέντρο της Θεσσαλονίκης καθώς μόλις λίγα λεπτά μετά την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας από το “δικέφαλο του Βορρά” οι φίλοι της ομάδας   ήδη κατεκλύσαν τον Λευκό Πύργο πανηγυρίζοντας την μεγάλη νίκη.

Ο χώρος γύρω από τον Λευκό Πύργο γέμισε από κόσμο που πανηγυρισε έξαλλα την κατάκτηση του τροπαίου κάνοντας τη νύχτα… μέρα από τους πυρσούς και τα βεγγαλικά.

Το σήκωσε με γκολ στο 90′

Ο ΠΑΟΚ είναι ο Κυπελλούχος Ελλάδος για το 2021 καθώς επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με γκολ στο τελευταίο λεπτό!

Σε έναν τελικό με την αγωνία να χτυπάει… κόκκινο ο “δικέφαλος του Βορρά” ήταν αυτός που με γκολ του Βιερίνια, με πέναλτι, αλλά και του Κρμέντσικ ένα λεπτό πριν την λήξη να είναι ο νικητής με 1-2 και ο κυπελλούχος Ελλάδας για τη σεζόν 2020-21.

Οι “ερυθρόλευκοι” αν και ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και να ισοφάρισαν άμεσα με τον Εμβιλά, δεν μπόρεσαν να φτάσουν στην κατάκτηση ενός δεύτερου συνεχόμενου νταμπλ.

Στο 34′ ο Σεμέδο θα κάνει λάθος γύρισμα με τον Εμβιλά να προσπαθεί να διώξει αλλά να κλωτσάει τον Σβάμπ, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Βιεϊρίνια που νίκησε τον Σα και έκανε το 0-1 για τον ΠΑΟΚ.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου οι Πειραιώτες θα φέρουν τον τελικό στα… ίσα. Μετά από πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, που είχε περάσει λίγο πριν στον αγώνα, ο Εμβιλά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα του “δικεφάλου του Βορρά” και με απευθείας σουτ έκανε το 1-1, δίνοντας νέα τροπή στον τελικό.

Στο 90’ τελικά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το 2-1 με τον Κρμεντσικ. Ο Ζίβκοβιτς με τακουνάκι έκανε την κάθετη πάσα στον Τσέχο, αυτός βγήκε απέναντι από τον Σα, πλάσαρε, ο Πορτογάλος πορτιέρο έπεσε, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει και ο Δικέφαλος του Βορρά πήρε το προβάδισμα.

Στο 90+2 ο Μπουχαλάκης θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει από μακριά να ισοφαρίσει όμως και πάλι ο Πασχαλάκης με διπλή προσπάθεια θα διώξει σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει να πιέζει όμως δεν θα καταφέρει να δημιουργήσει άλλη ευκαιρία με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τον ΠΑΟΚ να είναι ο μεγάλος νικήτης και Κυπελλούχος Ελλάδας για το 2020-21.