Play off – Superleague: Ανατροπή… Ευρώπης ο Άρης στη Λεωφόρο – Η βαθμολογία

Τεράστιας σημασίας εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού με 2-1 -και μάλιστα με ανατροπή- σημείωσε ο Άρης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, ισχυροποιώντας τη θέση του στη 2η θέση της βαθμολογίας και πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση ενός «εισιτηρίου» για το Conference League της επόμενης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να γίνεται λίγο πιο πιεστικός πάνω στην μπάλα μετά το 25’ και στο 31’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σανκαρέ. Ο Μαουρίσιο ανέκτησε τη μπάλα λίγο πάνω απ’ τη μεσαία γραμμή, τη μοίρασε αριστερά στον Χουάνκαρ που έβγαλε μία υποδειγματική σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη και ο Σανκαρέ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 52’, ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αποβολή του Μαουρίσιο με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Σάσα, με τον Άρη να παίρνει αμέσως τα ηνία και να πιέζει ασφυκτικά τους «πράσινους», έχοντας παίκτη παραπάνω.

Το πρέσινγκ του Άρη επιβραβεύτηκε με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 62’ ο Μπερτόλιο πήγε να βγάλει κάθετη, κι ο Μολό στην προσπάθειά του να κόψει τη μπάλα την «έστρωσε» στον Μάνο, ο οποίος ισοφάρισε από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα (65’) από σουτ του Σάκιτς, ο Διούδης απέκρουσε χωρίς να μπορέσει να μπλοκάρει τη μπάλα κι ο Ματέο Γκαρσία από κοντά έκανε το 1-2 για τον Άρη.

Μετά τον Άρη και η ΑΕΚ κλείνει τα σύνορα στον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης αλλά πήρε τη νίκη (3-1) για την 4η αγωνιστική των play off της Superleague και ανέβηκε στην 3η θέση φτάνοντας τους 54 βαθμούς.

Η Ένωση προηγήθηκε με τον Γαλανόπουλο στο 39′ αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ριέρα έφερε το ματς στα ίσα για τον Αστέρα (1-1). Ο Λόπες έδωσε τη λύση στο 85′ (2-1) για την ομάδα του Χιμένεθ, ενώ ο Αλμπάνης σφράγισε τη νίκη στις καθυστερήσεις (3-1).

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Ο Ζίβκοβιτς χάρισε τη νίκη στον «δικέφαλο» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 2-0 στην Τούμπα.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 54 βαθμούς και έπιασε στην τρίτη θέση, με τους δύο Δικεφάλους να βρίσκονται στο -3 από τον δεύτερο Αρη. Ο Ολυμπιακός, που έχει κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, έμεινε στους 76 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και στο 49’ άνοιξε το σκορ με τον Ζίβκοβιτς. Ο Ροντρίγκο έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Αβραάμ έδιωξε, αλλά όχι μακριά, η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς, αυτός σούταρε με τη μία, ο Σα δεν κατάφερε να αποκρούσει και ο Δικέφαλος εκανε το 1-0 .

Στο 63’ ο ΠΑΟΚ πέτυχε δεύτερο γκολ και πάλι από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Ο Ελ Καντουρί έκανε την κάθετη πάσα στον Σέρβο, αυτός τραβήχτηκε πλάγια, πέρασε τον Σα και σε κενή εστία έκανε το 2-0.