Πέθανε ο πρώην βουλευτής και υπουργός της ΝΔ Γιάννης Σταθόπουλος

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 87 ετών ο πρώην βουλευτής και υπουργός της Νέας Δημοκρατίας, Ιωάννης Σταθόπουλος. Ο εκλιπών ήταν αξιωματικός του Πολεμικού Ναυτικού που συμμετείχε στο Κίνημα του ΝαυτικούΑρνήθηκε μετά την πτώση της Χούντας να προαχθεί «αναδρομικά» και ασχολήθηκε με την πολιτική.

Εκλέχθηκε βουλευτής Λακωνίας με το κόμμα της Νέας Δημοκρατίας (1974-1996) και διετέλεσε υφυπουργός Εθνικής Άμυνας στην κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη την περίοδο 1991-93.

Εισήλθε στη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων στις 26.09.1952, αποφοίτησε δε ως μάχιμος Σημαιοφόρος στις 30.06.1956. Ακολούθως, προήχθη σε Ανθυποπλοίαρχο στις 18. 06.1959, σε Υποπλοίαρχο στις 25.10.1965 και σε Πλωτάρχη στις 22.06.1968.

Στις 26.05.1973, υπηρετώντας στο 1ο Επιτελικό Γραφείο του Αρχηγείου Ναυτικούσυνελήφθη για τη συμμετοχή του στο αντιδικτατορικό Κίνημα του Ναυτικού του Μαΐου 1973, αποφυλακίστηκε στις 21.08.1973 με τη χορήγηση της γενικής αμνηστίας και στις 25.10.1973 αποτάχθηκε.

Στις 13.08.1974, μετά την αποκατάσταση της Δημοκρατίας (τέλη Ιουλίου 1974), επαναφέρθηκε στη μόνιμη υπηρεσία ως μηδέποτε απομακρυνθείς, συγχρόνως προαγόμενος σε Αντιπλοίαρχο (αναδρομικά από 30.06.1972) και αποστρατεύθηκε με αίτησή του λόγω βουλευτικής υποψηφιότητας στις 31.10.1974 (αναδρομικά από 21.10. 1974) ως Αντιπλοίαρχος ε.α.

Τέλος, έχει γράψει το βιβλίο «Το Κίνημα του Ναυτικού, Μάιος 1973, Προσωπική Μαρτυρία» (2003).

Η Νέα Δημοκρατία αποχαιρετά με θλίψη και οδύνη τον πρώην βουλευτή και υφυπουργό Εθνικής Άμυνας Γιάννη Σταθόπουλο, αναφέρει σε ανακοίνωσή του το κυβερνών κόμμα.

«Ο Γιάννης Σταθόπουλος γεννήθηκε το 1934 στην Αθήνα, αποφοίτησε από τη Σχολή Ναυτικών Δοκίμων και υπηρέτησε ως αξιωματικός στο Πολεμικό Ναυτικό», προσθέτει η ανακοίνωση.

«Κατά τη διάρκεια της Χούντας συμμετείχε στο Κίνημα του Ναυτικού, συνελήφθη και φυλακίστηκε. Το ίδιο έτος αποστρατεύθηκε από το Πολεμικό Ναυτικό και επανήλθε, μετά την πτώση της δικτατορίας, με τον βαθμό του αντιπλοιάρχου.

Τον Οκτώβριο του 1974 παραιτήθηκε και εξελέγη βουλευτής Λακωνίας με τη Νέα Δημοκρατία. Από τότε επανεκλεγόταν βουλευτής Λακωνίας συνεχώς μέχρι το 1993, ενώ την περίοδο 1991 – 1993 διετέλεσε υφυπουργός Εθνικής Άμυνας».

Καταλήγοντας η ΝΔ συμπληρώνει: «Ο Γιάννης Σταθόπουλος ήταν κάτι πολύ περισσότερο από επιφανές στέλεχος της παράταξής μας: Υπήρξε άξιος εκπρόσωπος μιας γενιάς που υπηρέτησε με άμεσο κίνδυνο της ζωής της την Ελλάδα και τη Δημοκρατία. Στην οικογένεια και στους οικείους του απευθύνουμε τα πιο θερμά και ειλικρινή μας συλλυπητήρια».

 

SHARE