Super League: Παλικαρίσια ισοπαλία του Αρη στο Φάληρο – Αποτελέσματα και βαθμολογία

Ολυμπιακός και Άρης ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 και ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 12 βαθμούς τη διαφορά του από την κορυφή.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε εύκολα 4-0 της Λαμίας στην Τούμπα και έτσι έμεινε μετά από πολύ καιρό μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της Superleague.

Η ΑΕΚ άφησε 2 βαθμούς στο ΟΑΚΑ, καθώς ήρθε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Στους 58 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 46 ο ΠΑΟΚ, 44 πόντοι για Άρη και ΑΕΚ, 41 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος όμως έχει ματς λιγότερο, καθώς θα αγωνιστεί αύριο Δευτέρα (22/2, 19:30) στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό.

Σημαντικές νίκες για τη συνέχεια πέτυχαν οι Βόλος και ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα σε Απόλλωνα Σμύρνης και ΟΦΗ αντίστοιχα.

Ολυμπιακός και Αρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 40΄ με τον Φορτούνη, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των «κιτρίνων». Αρχικά ο Κουέστα έπεσε στα πόδια του Μασούρα και έσωσε την εστία του, αλλά ο Ανδρούτσος έγινε κάτοχος της μπάλας και γύρισε στον Φορτούνη, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 44΄ ο Παπασταθόπουλος έσωσε με αυτοθυσία το αυτογκόλ που πήγε να βάλει ο Σεμέδο με άτσαλη κεφαλιά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σούντγκρεν με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στη φάση αυτή, όμως, ο Έλληνας σέντερ μπακ του Ολυμπιακού τραυματίστηκε και αποχώρησε, με τους «ερυθρόλευκους» να αγωνίζονται στα… δέκα λεπτά καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με δέκα παίκτες και στη συνέχεια με παρτενέρ του Σεμέδο τον Χολέμπας (μπήκε ο Ρέαμπτσιουκ για το αριστερό άκρο), καθώς έλειπε σήμερα ο τιμωρημένος Μπα.

Στο 80ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο σήκωσε την μπάλα προς το σημείο του πέναλτι και ο Σα βγήκε άτσαλα και, στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το πόδι, χτύπησε τον Μαντσίνι, με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να καταλογίζει το εμφανές πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος στο 83΄ πέτυχε -απέναντι στην πρώην ομάδα του- το πρώτο του γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά από σχεδόν έξι χρόνια (3/5/2015 τα δύο τελευταία με την ερυθρόλευκη φανέλα, εναντίον της Καλλονής). Το 1-1 έμεινε ως το τέλος, αφού ο Τιάγκο Σίλβα δεν εκμεταλλεύθηκε στο 90΄ το λάθος του Σάκιτς, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ανετη «4άρα» του ΠΑΟΚ επί της Λαμίας

Εύκολο κυριακάτικο απόγευμα στην Τούμπα πέρασε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας 4-0 της Λαμίας πριν από τα δύσκολα ματς με Αστέρα, Αρη, Παναθηναϊκό και ξεπερνώντας την ΑΕΚ έφτασε και πάλι στη δεύτερη θέση.

Ενδεικτικό της εικόνας του ματς είναι πως ο ΠΑΟΚ δημιούργησε 14 ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, οι εννέα εκ των οποίων πήγαν προς την εστία. Στο 18′, ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ, με πλασέ του εξαιρετικού Μπάμπα, μετά από όμορφη κάθετη του Τζόλη. Στο 18′, ο «δικέφαλος του Βορρά» άνοιξε το σκορ, με πλασέ του εξαιρετικού Μπάμπα, μετά από όμορφη κάθετη του Τζόλη.

Με το πόδι πατημένο στο «γκάζι» μπήκε η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία στο δεύτερο ημίχρονο, βρίσκονται πολύ νωρίς δύο γρήγορα γκολ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Συγκεκριμένα, μέσα σε ένα πεντάλεπτο, οι Τζόλης και Ουάρντα με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 48′ και 52′ αντίστοιχα, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Έλληνας εξτρέμ όμως στην προσπάθειά του για γκολ τραυματίστηκε, αποχωρώντας λίγο αργότερα από το ματς.

Στο 56′, ο νεοεισελθών Λάμπρου νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κατσίκα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζίβκοβιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της Λαμίας, με ωραίο δυνατό σουτ στην κίνηση.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Σέρβος εξτρέμ το κατάφερε δύο λεπτά αργότερα (68′), πιάνοντας έναν «κεραυνό» από τα όρια της μεγάλης περιοχής, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στους Θεσσαλονικείς.

«Τρένο» ο ΠΑΣ Γιάννινα, 1-0 τον ΟΦΗ

Πολύτιμη νίκη με 1-0 πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες»

Το γκολ του Παμλίδη στο 4ο λεπτό έδωσε στον «Άγιαξ της Ηπείρου» το δεύτερο φετινό εντός έδρας «τρίποντο» και τον απομάκρυνε αισθητά από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας. Την ίδια στιγμή, η κρητική ομάδα συμπλήρωσε επτά διαδοχικές ήττες και πλέον αρχίζει να αισθάνεται ανασφάλεια ενόψει πλέι-άουτ.

Τρομερό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, έμειναν στο 2-2 ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης

Σε ένα… ροκ ματς η ΑΕΚ έμεινε στο 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με τους Φερνάντεθ (16΄), Σουάρεθ (18΄), αλλά με τον Νταμιάν Σιμάνσκι να πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ (40΄,68΄) η ΑΕΚ περιέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 16΄ από κόρνερ του Σίτο και «στραβοκλωτσιά» του Μουνάφο η μπάλα έφτασε στον εντελώς αμαρκάριστο Λουίς Φερνάντεθ που από κοντά άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φερνάντεθ εκτέλεσε το κόρνερ και ο σέντερ μπακ Ντάνι Σουάρεθ σηκώθηκε ανενόχλητος και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-2 (18΄).

Οι γηπεδούχοι  μείωσαν με καταπληκτικό σουτ του Σιμάνσκι στο 40΄, ενώ στο 44΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Από φανταστική ατομική προσπάθεια του Κρίστιτσιτς και ασίστ στον Σιμάνσκι, ο Πολωνός έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ανσαριφάρντ αστόχησε από τα δύο μέτρα…

Στο 68ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία πάτησε γκάζι από δεξιά και έβγαλε ασίστ για τον Σιμάνσκι ο οποίος ισοφάρισε.

Νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης ο Βόλος (2-0)

Ο Βόλος εδραιώθηκε στην 7η θέση της κατάταξης της Super League, καθώς επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και πανηγύρισε την έβδομη φετινή του νίκη, μόλις τρίτη όμως εντός έδρας (με την αμέσως προηγούμενη να έχει σημειωθεί στις αρχές Ιανουαρίου, επί του Ατρομήτου).

Ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 34΄, με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαρτόλο από τον Μπαξεβανίδη και αξιοποίησε ο Τάσος Δουβίκας, σημειώνοντας το ένατο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Το 2-0 έγινε στις αρχές του β΄ μέρους, συγκεκριμένα στο 52΄, έχοντας και τη βοήθεια της τύχης, καθώς το σουτ του Ριένστρα κόντραρε και πήρε ύψος, καταλήγοντας στα δίχτυα του Βέρχουλστ.

Μοιράστηκαν βαθμούς Ατρόμητος και Λάρισα (1-1)

Ούτε στο Περιστέρι κατάφερε η ΑΕΛ να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Super League. Με σαφώς υψηλότερο βαθμολογικό κίνητρο, η Λάρισα ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη από τους γηπεδούχους, «χτυπώντας» με αξιώσεις στην αντεπίθεση.

Το γκολ της ΑΕΛ ήρθε στο 44΄. Από λάθος του τερματοφύλακα Μανδά ο Μπεν-Χατίρα έγινε κάτοχος της μπάλας, δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, αλλά η μπάλα κατέληξε στον επερχόμενο Ακούνια που την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία.  Η ΑΕΛ απείλησε στο 68΄ με τον Ακούνια, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μανδάς, όμως οπισθοχώρησε και το πλήρωσε στο 76΄, όταν ο Αγκάγεφ, μετά από γύρισμα του Γκάλο, ισοφάρισε με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο τελευταίο τέταρτο, ήταν ο Ατρόμητος αυτός που έψαξε το νικητήριο γκολ, χωρίς να τα καταφέρει.