Super League: Ξεκάθαρο προβάδισμα τίτλου για τον ΠΑΟΚ – Όλα τα αποτελέσματα

O ΠΑΟΚ κέρδισε ακόμη ένα ματς και έτσι εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Ολυμπιακού στην Ξάνθη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κέρδισε 2-1 την Λάρισα στην Τούμπα, την ώρα που ο ΟΣΦΠ έμεινε στο 1-1 με την Ξάνθη στα Πηγάδια. Την ισοπαλία-δώρο του Ολυμπιακού… πήρε ο Ατρόμητος, κερδίζοντας 4-2 τον Αρη και έτσι είναι ξανά δεύτερος. Η ΑΕΚ χθες κέρδισε την Λαμία και είναι με διαφορά στην 4η θέση.

Νίκη με ανατροπή σημείωσε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα ξεπερνώντας το δύσκολο εμπόδιο της Λάρισας με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Θεσσαλική ομάδα που προηγήθηκε με κεφαλιά του Νούνιτς στο 36′. Ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε με πέναλτι του Πρίγιοβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και πέτυχε πλήρη ανατροπή στο 69′ με προβολή του Ακπομ, τρία λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς.

Εντυπωσιακή νίκη του Ατρομήτου, 4-2 τον Αρη

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ επέστρεψε ο Ατρόμητος, ο οποίος σε αγωνα της 13ης ημέρας της Super League νίκησε στο Περιστέρι 4-2 τον Άρη.

Δύο τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Κουλούρης στο 59΄ και στο 90+1΄, με τα οποία έφθασε τα 11 στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ κι από ένα οι Σάκιτς (16΄) και Ενσικουλού (90+3΄). Ο Άρης μείωσε στο 89΄ με τον Κωνσταντινίδη και στο 90+2΄ με τον Διαμαντόπουλο. Η ομάδα του Κάναντι ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δημιούργησε ευκαιρίες για την επίτευξη περισσότερων τερμάτων, σε αντίθεση με τον Άρη που είχε παθητικό ρόλο και μόνο στο Β΄ ημίχρονο  προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μέγερι.

Ισοπαλία (1-1) για τον Ολυμπιακό στην Ξάνθη

Σε ένα ματς γεμάτο φάσεις και από τις δύο ομάδες και μεγάλη ένταση Ξάνθη και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 στα Πηγάδια.

Το ματς , εκτός από τα δύο γκολ είχε ισάριθμα δοκάρια, μία αποβολή, δύο τραυματισμούς αλλά και εξάλεπτη διακοπή ρεύματος που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει η τάση στους πυλώνες φωτισμού. Η Ξάνθη, η οποία βρήκε δίχτυα μετά από… 344 λεπτά, άνοιξε το σκορ στο 54` με τον Σαρπόνγκ κι αφού η μπάλα άλλαξε πορεία στο κεφάλι του Βούκοβιτς. Ο τελευταίος φρόντισε να φέρει το ματς στα ίσα, με κεφαλιά εξ επαφής στο 76`. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 78` όταν ο Ποντένσε είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ είχαν και δύο δοκάρια στο 13` με τον Γκιλιέρμε και στο 40` με τον Ποντένσε.

Ο ΟΦΗ κέρδισε και τον ΠΑΟ με 3-1 στο Ηράκλειο

Η ομάδα της Κρήτης κέρδισε με 3-1 μεσά στο Γεντί Κουλέ τον ΠΑΟ και δείχνει ότι στην έδρα του είναι πανίσχυρος, όπως παλιά.

Mετά τον Ολυμπιακό επιβλήθηκε και του Παναθηναϊκού, στις μοναδικές νίκες του έως τώρα στη Super League! Οι Κρήτες επιβλήθηκαν των «πρασίνων» (5΄ Δεληγιαννίδης, 40΄ Πλατέλλας, 60΄ Κοροβέσης – 36΄ Κάτσε) στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και πήραν ανάσα ενόψει της συνέχειας, καθώς έφτασαν στους 11 βαθμούς και βρέθηκαν στο +4 από τον προτελευταίο Λεβαδειακό, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 19

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

•Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (90′ Φερνάντεθ)
•ΑΕΚ – Λαμία 2-0 (13’ Πόνσε, 47’ αυτ. Αναστασιάδης)
•Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-1 (54’ αυτ Βούκοβιτς – 74′ Βούκοβιτς)
•ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-1 (5′ Δεληγιαννίδης, 40′ Πλατέλλας, 60′ Κοροβέσης – 36′ Κάτσε)
•Ατρόμητος – Αρης 4-2 (16′ Σάκιτς, 59′, 91′ Κουλούρης, 94′ Ενσικουλού – 89′ Κωνσταντινίδης, 92′ Διαμαντόπουλο)
•ΠΑΟΚ – Λάρισα 2-1 (45+3′ πεν. Πρίγιοβιτς, 69′ Άκπομ – 36′ Νούνιτς)