Super League: Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός 1-1 με τον Παναθηναϊκό – Όλα τα αποτελέσματα

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά στάθηκε άτυχος και δέχθηκε γκολ στο 95′ για το τελικό 1-1 στο Καραϊσκάκη.

Μετά την ισοπαλία με την ΑΕΚ, ούτε ο ΟΣΦΠ κατάφερε να κερδίσει τον ψυχωμένο ΠΑΟ του Δώνη.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή, αλλά δεν έβρισκε εύκολα τους διαδρόμους απέναντι στον καλοστημένο αντίπαλό του. Ο Παναθηναϊκός πίεζε πολύ και δεν άφηνε τους «ερυθρόλευκους» να βρουν διαδρόμους ούτε από τα άκρα, ούτε από τον άξονα. Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε πολύ σωστά το ματς, απειλήθηκε λίγο από τον Ολυμπιακό και μάλιστα στο 61′ ο Κάτσε με ένα φοβερό σουτ που πήγε στο γάμα του Σα άνοιξε το σκορ, την στιγμή που από το 53′ είχε χάσει τον βασικό του τερματοφύλακα (Διούδη) με σοβαρό τραυματισμό. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Πειραιά πίεσε ασφυκτικά, ο νεαρός τερματοφύλακας Κότσαρης… κράτησε, αλλά στο 95′ λύγισε με την κοντινή προβολή του Σισέ για το 1-1.

Για μια ισοπαλία που έχει απόλυτα ικανοποιημένο τον ΠΑΟ, όχι και τον Ολυμπιακό που πλέον βρίσκεται στο -6 από την κορυφή και στο -4 από τον δεύτερο Ατρόμητο.

Ο τραυματισμός-σοκ του Διούδη, του γύρισε η γλώσσα -«Πάγωσε» το Καραϊσκάκη, χειροκρότησε ο κόσμος

«Πάγωσε» όλο το γήπεδο στο 49ο λεπτό του ντέρμπι στων «αιωνίων» από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Σωκράτη Διούδη που χτύπησε με πολύ δύναμη στο κεφάλι του μετά από σύγκρουση με το γόνατο του Νάτχο.

Τόσο το ιατρικό επιτελείο του Παναθηναϊκού όσο και αυτό του Ολυμπιακού έσπευσαν αμέσως να παράσχουν τις πρώτες βοήθειες στον Ελληνα τερματοφύλακα, μετά και την έκκληση των παικτών των δύο ομάδων.

Ο Διούδης έχασε για λίγη ώρα τις αισθήσεις του ενώ του γύρισε και η γλώσσα, τη στιγμή που όλο το γήπεδο χειροκρότησε τον τερματοφύλακα του «τριφυλλιού», που πήγε στα αποδυτήρια και κατόπιν στο νοσοκομείο για τις απαιτούμενες εξετάσεις.

Ο Ατρόμητος… γκρέμισε την ΑΕΚ (0-2) μέσα στο ΟΑΚΑ

Και ο Ατρόμητος που… χτύπησε όταν έπρεπε, έκανε το 0-2 στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας την ΑΕΚ που μένει πολύ πίσω από την κορυφή του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ είχε δοκάρια με Μάνταλο, Μπακάκη και Μπακασέτα, αλλά ο Ατρόμητος στο 88′ με τον Ρισβάνη και στο 90′ με τον Κουλούρη πήρε την μεγάλη νίκη και παραμένει κοντά στην πρώτη θέση και τον ΠΑΟΚ.

Αυτό το αποτέλεσμα απομακρύνει κι άλλο την ΑΕΚ από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, την ίδια στιγμή που ο Ατρόμητος παραμένει στην πρώτη ταχύτητα του πρωταθλήματος, συνεχίζοντας τις… ζημιές στους λεγόμενους «μεγάλους».

Να θυμίσουμε ότι και πέρυσι η μόνη ομάδα που νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ήταν ο Ατρόμητος. Πάλι σε άδειο ΟΑΚΑ.

Μετά το τέλος του ματς ο Γιώργος Σπανός είχε ένταση με οπαδούς της Ενωσης.

Παραμένει πρώτος ο ΠΑΟΚ, κέρδισε 2-1 τον Παναιτωλικό

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πήρε τη νίκη στην Τούμπα επί του Παναιτωλικού με 2-1 στην Τούμπα.

Χωρίς να πιάσουν καλή απόδοση ειδικά στο δεύτερο ημίχρον, οι Θεσσαλονικείς σε ένα χρονικό σημείο που δεν απειλούσε στο παραμικρό, βρήκε δύο τέρματα στο 63’ και στο 66’, αρχικά με το αυτογκόλ του Μαρινάκη από την πίεση του Πρίγιοβιτς και τη σέντρα του Λημνιού, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άκπομ πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Σάκχοφ στο δοκάρι.

Η ομάδα του Δέλλα δεν παράτησε το παιχνίδι, μείωσε στο 71’ με τον Καμαρά, αλλά μέχρι εκεί. Ο αγχωμένος ΠΑΟΚ χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία τελικά κράτησε το υπέρ του σκορ και έτσι θα πάει στη διακοπή του πρωταθλήματος στην 1η θέση στο +2 από τον Ατρόμητο και σίγουρα στο +7 από την ΑΕΚ που έχει πίσω.

Πλέον, με το 1/3 του πρωταθλήματος να έχει ολοκληρωθεί οι άλλοι δύο διεκδικητές του τίτλου είναι αρκετά πίσω. Η ΑΕΚ στο -9 από τον ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός στο -6. Μάλιστας, δεύτερος είναι ο Ατρόμητος με δύο βαθμούς λιγότερους από τον ΠΑΟΚ και 4η η Ξάνθη.