Super League: Γκολ… φάντασμα στη Λειβαδιά – Νίκησαν Πανιώνιος , Λάρισα

Με ένα γκολ που… δεν μπήκε ποτέ, ο Λεβαδειακός νίκησε με 2-1, στην έδρα του, τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα της Λιβαδειάς προηγήθηκε με τον Στανόγεβιτς στο 25ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η κρητική ομάδα με πέναλτι του Αραβίδη (43′), ενώ στο 45′ έγινε η φάση του αγώνα, όταν σουτ του Στανόγεβιτς προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και «έσκασε» στη γραμμή της εστίας, με τους διαιτητές να κατακυρώνουν το γκολ και τους φιλοξενούμενους (δικαιολογημένα) να διαμαρτύρονται έντονα.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά και πίεσε την άμυνα των γηπεδούχων, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά οι επιθετικές πρωτοβουλίες του ήταν χωρίς έμπνευση. Οσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα της Κρήτης πολιορκούσε την αντίπαλη άμυνα, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να έχουν οπισθοχωρήσει για να υπερασπιστούν την εστία τους. Τελικά ο Λεβαδειακός άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Παλικαρίσιο «διπλό» του Πανιωνίου στην Ξάνθη (0-1)

Με γκολ του Μασούρα στο 36′, ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη στα Πηγάδια της Ξάνθης από την τοπική ομάδα και της διέκοψε το νικηφόρο σερί των 4 αγώνων.

Ο Πανιώνιος έπαιξε πιο έξυπνα και χωρίς να έχει τις ευκαιρίες ή την εδαφική υπεροχή κράτησε τη νίκη, την 4η φέτος, παίζοντας όμως στα τελευταία 12 λεπτά με παίκτη περισσότερο λόγω, της αποβολής του Αλμέιδα με δεύτερη κίτρινη.

Νίκη-ανάσα για τη Λάρισα, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε η ΑΕΛ για τη 10η αγωνιστική της Super League, βελτιώνοντας αισθητά τη θέση της στη βαθμολογία.

Αντίθετα, η ομάδα της Ηπείρου παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν για την ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα στο 50΄ ο Γκόλιας και στο 76΄ ο Ντέλετιτς. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αγωνιζόταν από το 48΄ με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τσικάρσκι.