Super League: Ξάνθη – Παναθηναικός 0-1 – Σκόρερ ο Τελάντερ – Σούπερ Πανιώνιος έβαλε 5 γκολ στυο Αγρίνιο

Νίκη του Παναθηναικού στην Ξάνθη. Χρυσός σκόρερ για το τριφύλλι, ο Δανός κεντρικός  αμυντικός Ράσμους Τελάντερ στο 83′ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Νάνο.

Αγωνία για τον Στάθη Ταυλαρίδη, ο οποίος αποχώρησε στο 64′ λόγω τραυματισμού και μένει να φανεί αν έχει κάτι σοβαρό. Παράπονα από τον Παναθηναϊκό για κάποιες οφσάιντ σε ευκαιρίες που είχε και που βάσει του ριπλέι δεν ήταν.

Στο πρώτο μέρος είχαμε ματς κέντρου με τον Παναθηναϊκό να έχει μεν τη «μερίδα του λέοντος» όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα της Ξάνθης.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πίεζε ψηλά, μη επιτρέποντας στους πράσινους να κάνουν παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική για το τριφύλλι, σημειώθηκε μόλις στο 40′ λεπτό (σουτ του Αμπέντ).

Στο 32′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Μπεργκ έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ουάλας. Ο Βοσκάκης έδωσε εντολή να συνεχιστεί το ματς, καθώς δεν υπήρξε παράβαση.

Ιδια εικόνα στο ματς και στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου μέρους με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα. Στο 66′ είχαμε την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο ματς, και ανήκε στην Ξάνθη, με τον Στιλ να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση σε εξ επαφής κεφαλιά του Βασιλακάκη (από σέντρα του Ουάλας).

Από εκείνο το σημείο το ματς άρχισε να αποκτά καλύτερο ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα καλό σουτ με τον Καρέλη στο 74΄ (απέκρουσε ο Τσενάμο).

Τελικά η λύτρωση για τους πράσινους ήρθε στο 83ο λεπτό, με την κεφαλιά του Τελάντερ μετά από κόρνερ. Το 1-0 έμεινε ως το τέλος, παρά το γεγονός ότι το ματς απέκτησε εύθραυστη ισορροπία, με την Ξάνθη να βγαίνει μαζικά μπροστά για την ισοφάριση.

ΣΚΟΡΕΡ: 83′ Τελάντερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 7′ Μπεργκ, 33′ Ζέκα, 60′ Αμπέντ, 77′ Καρέλης, 94′ Λαγός

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος (86′ Νιέτο), Γουάλας, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Ερεα, Φλίσκας, Καπετάνος (64′ Γκόμες), Λισγάρας, Ντιμιτρόφ (57’΄Μπαξεβανίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης (64’λ.τ. Σάντσεθ), Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Αμπέντ, Ατζαγκούν (84′ Λουντ), Καλτσάς (59′ Καρέλης), Μπεργκ.

ΣΙΦΟΥΝΑΣ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΣΤΟ ΑΡΓΙΝΙΟ

Με τρόπο εντυπωσιακό ο Πανιώνιος διέλυσε 5-1 τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο, για την 5η αγωνιστική της Super League. Οι Βιγιάλμπα στο 7′, Μπουμάλ στο 10′ και στο 24΄ με πέναλτι, Μπακασέτας στο 15′ και Ανσαριφάρντ στο 83΄ τα γκολ των θριαμβευτών, ενώ για τους γηπεδούχους το «γκολ της τιμής» σημείωσε ο Βιγιαφάνες με πέναλτι στο 66΄.

Οι Νεοσμυρνιώτες πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με τρόπο εκκωφαντικό, αφού πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο νικούσαν με 3-0 και πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά με 4-0!

Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Ο Λεβαδειακός κέρδισε με 3-1 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή. Οι παίκτες του Ακη Μάντζιου αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ως το 82’ κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι.

Δύο γκολ ο Βαγγέλης Μάντζιος κι ένα ο Γιακουμάκης  για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Πανθρακικός προηγήθηκε με γκολ του Ροτζέριο.