ΜΟΥΝΤΙΑΛ: Το 3-2 του Βελγίου επί της Ιαπωνίας άναψε “φωτιές”στα στοιχήματα

Καταπληκτικό το μουντιαλικό ματς Βέλγιο – Ιαπωνία, που εκτός των άλλων, έκαψε χιλιάδες παίκτες του Στοιχήματος σε όλο τον κόσμο, με την τροπή που πήρε στη διάρκειά του. Και μια ακόμα ιδιαιτερότητα. Οι δύο από τους τρεις σκόρερ του Βελγίου, μπήκαν στο ματς αλλαγή.

Οι Βέλγοι βρέθηκαν να χάνουν  0-2, αλλά  έκαναν ιστορικό come back και στο 94′ έγραψαν το 3-2, που τους έστειλε στα προημιτελικά στο ραντεβού με την Βραζιλία.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι ήταν το απόλυτο φαβορί, αλλά το ημίχρονο πέρασε χωρίς σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, από λάθος του Βερτόνγκεν (48′) ο Χαραγκούτσι βγήκε στην πλάτη της άμυνας και σούταρε διαγώνια για το 0-1.

Στο επόμενο λεπτό ο Αζάρ σημάδεψε το αριστερό δοκάρι και στο 52′ η βολίδα του Ινούι στη γωνία του Κουρτουά έφερε το 0-2.

Από λάθος του Καβασίμα και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βερτόνγκεν (69′) έγινε το 1-2.

Στο 74′ ήρθε η ισοφάριση από σέντρα του Αζάρ και την εξ επαφής κεφαλιά του Φελαϊνί.

Στο 95′ ο Ντε Μπρόινε έτρεξε την αντεπίθεση, ο Μενιέ σέντραρε, ο Λουκάκου την άφησε να περάσει και ο Τσανλτί ολοκλήρωσε το θαύμα.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρλεντ, Βερτόνγκεν, Κομπανί, Μενιέ, Καράσκο (65′ Τσαντλί), Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Μέρτενς (65′ Φελαϊνί), Λουκάκου

Ιαπωνία (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Σότζι, Χαραγκούτσι (81′ Χόντα), Σακάι, Γιοσίντα, Χασέμπε, Σιμπασάκι (81′ Γιαμαγκούτσι), Ναγκατόμο, Καγκάβα, Ινούι, Οσάκο.