ΜΟΥΝΤΙΑΛ: Ο Καβάνι έστειλε στο σπίτι του τον Ρονάλντο – Ουρουγουάη- Πορτογαλία 2-1

Soccer Football - World Cup - Round of 16 - Uruguay vs Portugal - Fisht Stadium, Sochi, Russia - June 30, 2018 Uruguay's Edinson Cavani celebrates scoring their first goal REUTERS/Jorge Silva

Ο Έντινσον Καβάνι με τα δύο γκολ που πέτυχε στο ματς με τ6ην Πορτογαλία, έστειλε την Ουρουγουάη στους “8” του Μουντιάλ και τον …πολύ Ρονάλντο στο σπίτι του.
Ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν σημείωσε και τα δύο γκολ για το συγκρότημα του Ταμπάρες στο ματς με τους Ίβηρες, που έγινε χθες Σάββατο στο Σότσι.
Οι Ουρουγουανοί στην επόμενη φάση θα βρουν στο δρόμο τους τη Γαλλία, η οποία νωρίτερα επιβλήθηκε με 4-3 σκορ της Αργεντινής και σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.
Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τη «σελέστε», καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Καβάνι με κεφαλιά έκανε το 1-0, μετά από σέντρα ακριβείας του Σουάρες.
Με ένα γρήγορο γκολ όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ισοφάρισε σε 1-1, με τον Πέπε να χρίζεται σκόρερ στο 55′ με κεφαλιά.
Πάντως η απάντηση των Ουρουγουανών ήταν άμεση, καθώς στο 62′ ο Καβάνι με άψογο πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, φτάνοντας τα δύο γκολ στο συγκεκριμένο παιχνίδι και τα τρία συνολικά στη διοργάνωση.
Το γκολ του Καβάνι (1-0)
Το γκολ του Πέπε (1-1)