Η Κροατία πήρε στα πέναλτι την πρόκριση από τη Δανία

Η Κροατία θα είναι αντίπαλος της Ρωσίας ((7/7, Σότσι), στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2018, αφού σε αγώνα γα τη φάση των «16» που έγινε στο Νίζνι Νόβγκοροντ επικράτησε στα πέναλτι 3-2 της Δανίας.

Η Κροατία έμεινε στο 1-1 με τη Δανία στη κανονική διάρκεια και στην παράταση και στα πέναλτι είχε… φύλακα άγγελο τον πορτιέρε της!

Στα προημιτελικά η Κροατία θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Ρωσία.

Στο 2′ ο Γέργκεσεν έκανε το 1-0 για τη Δανία, αλλά δύο λεπτά μετά ο Μάντζουκιτς ισοφάρισε. Και το σκορ έμεινε μέχρι το 120! Στο 116′ η Κροατία κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σμάιχελ σταμάτησε τον Μόντριτς. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Σμάιχελ έπιασε ακόμη δύο πέναλτι, αλλά ο Σούμπασιτς της Κροατίας έπιασε τρία και ο Ράκιτιτς έβαλε το… κρίσιμο για το 3-2 της Κροατίας επί της Δανίας στα πέναλτι.