Europa League: Έχασε στην Πράγα και αποκλείστηκε ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ, μετά την ήττα στην Πράγα από τη Σπάρτα με 0-1, για την 5η αγωνιστική στον 11ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η αρκαδική ομάδα έμεινε καθηλωμένη στους 4 βαθμούς, ενώ οι Τσέχοι έφτασαν στους 9 και μαζί με τη Σάλκε, που νίκησε με το ίδιο σκορ τον ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στους 11 βαθμούς, προκρίθηκαν στους «32».

Το παιχνίδι κρίθηκε σε δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, στις οποίες ο Αστέρας είδε την τύχη να του γυρνά την πλάτη: στο 5ο λεπτό και ύστερα από σέντρα του Φούντα ο Νίκο Φερνάντες «σημάδεψε» το δοκάρι του Μπίσιτς, σε αντίθεση με τη φάση στο 33΄, όταν η κεφαλιά του Μπράμπετς, από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε στόχο.

Αυτή την ώρα αγωνίζεται και ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα με την Γκαμπάλα για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Το ματς δεν έχει κανένα απολύτως βαθμολογικό ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες, καθώς ο ΠΑΟΚ αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης μετά την ήττα της Ντόρτμουντ στη Ρωσία από την Κράσνονταρ με 0-1.

Στη βαθμολογία του 3ου ομίλου οι Ντόρτμουντ και Κράσνονταρ έχουν από 10 βαθμούς μετά από 5 παιχνίδια και προκρίθηκαν στην φάση των «32», ενώ με ένα ματς λιγότερο ο ΠΑΟΚ έχει 3 και η Γκαμπάλα 1.