Champions League: Ο Ολυμπιακός μπαίνει με …Μπεν – Ήττα της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Αποτέλεσμα εικόνας για ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με δύο γκολ του Μπεν (6′, 56′) και ένα του Εμενίκε (90′) ο Ολυμπιακός πέτυχε εντυπωσιακή νίκη  Βελιγράδι επί της Παρτιζάν με 3-1  και βρίσκεται  στα πλέι οφ του Champions League!
Για τους Σέρβους είχε ισοφαρίσει ο Ταβάμπα στο 10′.

Οι «ερυθρόλευκοι» αιφνιδίασαν τους Σέρβους στο 6΄, όταν ο Μπεν έκλεψε την μπάλα, την άλλαξε με τον Μάριν και νίκησε τον Κλιάιτς, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Παρτιζάν ισοφάρισε: ο Γιάνκοβιτς γύρισε την μπάλα από δεξιά, ο Ταβάμπα έκανε την προβολή και η μπάλα κόντραρε στον Καπίνο, που είχε πέσει στα πόδια του και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να αιφνιδιάσει ξανά την Παρτιζάν και τα κατάφερε με ένα καταπληκτικό γκολ, πάλι από τον Μπεν, στο 56ο λεπτό: ο επιθετικός από τις Κομόρες έκανε τις προσποιήσεις από δεξιά στην περιοχή και με έξοχο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία.

Τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους έδωσε ο Εμενίκε (είχε μπει στη θέση του Μπεν) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, από έξοχη πάσα του Φιγκέιρας, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης δημιουργήθηκε ένταση στη φυσούνα μεταξύ των ποδοσφαιριστών, εξαιτίας των αντικειμένων που πετούσαν από την εξέδρα οπαδοί της Παρτιζάν στους παίκτες του Ολυμπιακού.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Μίροσλαβ Τζούκιτς):
Κλιάιτς, Βουλίτσεβιτς, Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς (73΄ Ν. Μίλετιτς), Ν. Μίλετιτς, Εβέρτον, Κόσοβιτς, Γιάνκοβιτς (82΄ Πάντιτς), Λεονάρντο, Ταβάμπα, Τζούρτζεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ρέτσος, Κούτρης, Σιώπης, Οτζίτζα Οφόε, Καρσελά (80΄ Πάρντο), Μάριν (81΄ Ζντιέλαρ), Σεμπά, Μπεν (88΄ Εμενίκε).

ΕΚΤΟΣ Η ΑΕΚ – ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΟΑΚΑ

ΑΕΚ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-2

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε.  Η «Ένωση» ηττήθηκε με 2-0 από την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Την πρώτη καλή ευκαιρία την έχασε στο 19’. Ο Χριστοδουλόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Ακινφέεφ, αλλά άργησε υπερβολικά και έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα της ΤΣΣΚΑ να διώξει.

Στο 28’ οι Ρώσοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Βέρνμπλουμ έξω από την περιοχή σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Σιμόες και κατέληξε στο δοκάρι. Κι ενώ το ημίχρονο θα λήξει ισόπαλο, η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε στην τελευταία φάση. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Βάσιν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον αμαρκάριστο Τζαγκόεφ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μπήκε πιο δυνατά και ευδοκίμησε να πετύχει γρήγορα ένα δεύτερο τέρμα. Στο 56’ ο Βιτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Βέρνμπλουμ νίκησε τον Ανέστη κι έκανε το 2-0.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):
Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Σιμόες (60’ Κλωναρίδης), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (70’ Πατίτο), Μάνταλος, Λιβάγια (60’ Αλμέιδα).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Βίκτορ Γκοντσαρένκο): Ακινφέεφ, Β. Μπερεζούτσκι, Βάσιν, Α. Μπερεζούτσκι, Φερνάντες, Σενίκοφ, Βέρνμπλουμ Τζαγκόεφ (75’ Νάτχο), Γκολοβίν(83’ Μιλάνοφ), Βιτίνιο, Τσαλόφ (87’ Μακάροφ).